Tiskové zprávy

10.12.2021 Příběhy zvířecích pacientů 2

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
10. 12. 2021
 
Příběhy zvířecích pacientů.
Káně a poštolka.

 
Liška a káně na silnici.


Ne každý náš zvířecí pacient má to štěstí, že se vrátí zpět do volné přírody. Podobně tomu bylo i dnes v případě káně lesní, která původně hodovala na přejetém lišákovi, rozmašírovaném auty ve středovém pruhu silnice mezi Nýřanami a Myslinkou. Nález poraněného dravce v silničním příkopu nahlásil jen jeden z řidičů projíždějících daným úsekem, a to v pátek 10. 12. 2021 dopoledne. Požádal jsem pána, aby se na lokalitu vrátil a prověřil, zda je káně opravdu poraněná. Pan řidič tak ochotně učinil a potvrdil, že pták má problém s pohybem, a tak jsem na lokalitu kolem oběda vyrazil i já.

To co jsem na místě našel, byla klasika. Jedno auto srazilo lišáka, ostatní auta ho rozjezdila a dokola kolem seděli dravci a krkavci a snažili se liščí sekanou ze silnice uklidit.
 
 
Někdo měl štěstí, někdo byl rychlejší, ale naše káně to prostě nestihla. Komplikované fraktury obou křídel, vnitřní poranění a porucha pohybového centra i rovnováhy byly důsledkem toho, že káně hodující na rozjetém lišákovi se ve finále sama stala snadnou potravou třeba zase pro lišky.
 
 
 
Na první pohled prostě takový uzavřený přírodní řetězec až na ta dvě auta a jejich dva řidiče. Ti do přírodního systému nepatří, a tak jsem lišáka ze silnice hodil do pole a káni, která  uhynula cestou k veterináři pak do kafilerky.
 
 
Poštolka v hale.  

Zhruba po měsíci a jednom týdnu odchytáváme s kolegou Milošem Paiskerem 10. 12. 2021 již druhou poštolku obecnou, která  zalétla do velkoskladu potravin u Dobřan. Obrovské haly mimo zastavěné území u pole, lesa, louky lákají nejeden ptačí druh. Své o tom vědí i ve velkoskladu potravin u Dobřan na Plzni jihu. Už jednou jsme tam poštolku (2. 11. 2021) chytali a dnes tam byla jiná znova. Na fotografiích kolega Miloš Paisker DES OP a pan Milan z provozu a údržby skladu firmy.  Poštolku jsme během 30 minut odchytli, okroužkovali a vypustili zpět do volné přírody.