Tiskové zprávy

18.12.2021 Příběhy zvířecích pacientů 3

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
18. 12. 2021

 
Další příběh našeho zvířecího pacienta ze Záchranné stanice živočichů Plzeň  přinášíme spolu s celorepublikovou Národní sítí záchranných stanic, která právě v těchto dnech veřejnosti představuje pod zaběhlou značkou „Zvíře v nouzi“ svou novou kampaň „Zvířata potřebují vaši pomoc“.
 
Úvodní a první sérii „Příběhů s NE vždy šťastným koncem“ snadno dohledáte na portálu SeznamZprávy.cz a můžete se zde seznámit s poraněnou orlicí Elizabet, vydrou Boženkou, naší poštolkou číslo 560, s puštíkem z Třeboně či kolouchem z Huslíku a dalšími zvířecími pacienty v péči záchranných stanic z celé ČR.

 
Více už na
https://native.seznamzpravy.cz/zvirata-potrebuji-vasi-pomoc/

A zde je příběh naší poštolky úplně celý a na fotografiích od Taťány Typltové.

Poštolka číslo 560 - ZSŽ Plzeň

Dne 23. 7. 2021  po několika dnech co pršelo, přebíráme od nálezců v zástavbě rodinných domů na okraji vsi Bdeněves (PS)  poraněnou poštolku obecnou. Tento náš nejmenší sokolovitý dravec lovící hlavně hraboše polní rád ke svému odpočinku, vyhlížení a lovu potravy využívá v krajině nejrůznější vyvýšená místa a lidskou infrastrukturu a stavby. Proto ho také můžete zahlédnout, jak sedí v koruně stromu u silnice či na sloupu elektrického vedení ve vsi i v poli. Bohužel zejména některé typy dosud nezabezpečených sloupů elektrického vedení jsou pak celkově pro ptáky nebezpečné a ročně na nich uhoří stovky nejen poštolek, ale i kání, čápů a dalších.

Deštěm promáčená poštolka z Bdeněvsi však měla štěstí v neštěstí, a tak pravděpodobně po usednutí na sloup vnitřního rozvodu ve vsi, který má „živé“ dráty elektrického vedení poměrně blízko sebe, ji proud nezabil. Přesněji, poštolka musela propojit dva vodiče mezi sebou anebo uzemnit vodič s konzolí tak, že elektrický proud po mokrém peří sklouzl a jediné, co způsobil, byla seškvařená ocasní péra a letky. V důsledku tohoto handicapu pak pták logicky nemohl létat, spadl na zem a lidé ho mohli chytit. Navíc seškvařenou poštolku našli nálezci sedět na schodech před domem, a tak se poměrně rychle dostala k nám na záchrannou stanici.

Dnes, po pěti měsících co jsme poštolku přijali, je již částečně přepeřená a čekáme ještě na poslední (finální) ocasní pera a letky. Počítáme s tím, že přes zimu by poštolka u nás ještě zůstala a pevně věříme, že z jara ji budeme moci vrátit kompletně přepeřenou zpět do volné přírody.

Celkově poštolky obecné jsou jedním z nejhojnějších pacientů záchranných stanic. Od ptáků popálených elektrickým proudem, přes ptáky poraněné a sražené dopravními prostředky či po nárazu na překážku se do stanic dostávají i čerstvě vyvedená či vypadlá mláďata. Jenom my v Plzni přijmeme ročně cca kolem 100 poraněných či jinak handicapovaných poštolek.