Tiskové zprávy

28.12.2021 Vánoce a Silvestr

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
28. 12. 2021
 
Vánoce a Silvestr


Každý to máme jinak a každý to jinak slaví, či prožívá. Někdo si dá kapra, jiný zase řízek, někdo má rád vánočku, jiný zase vánoční cukroví. Řeč je o Štědrém dnu a svátcích vánočních. Někdo si užívá volna doma s rodinou, někdo jede na hory, jiný slouží u hasičů či ve zdravotnictví. Každý to má jinak a každý se i jinak chystá na blížícího se Silvestra.

A proto i my letos v tento čas sváteční přicházíme opět s tím, jak to mají a většinou prožívají naši zvířecí sousedé z volné přírody?

Bude-li tuto tiskovou zprávu psát redakce bulváru, určitě vás bude informovat, že u nás zimující druhy sov stojí ve frontě na špunty do uší, jelikož mají osmkrát citlivější sluch než my lidé a silvestrovské petardy a ohňostroje jim doslova trhají vnitřní uši. Denní ptáci, kteří v noci spí a nevidí, si zase ve velkém nakupují čelovky (bohatší pak noční vidění), aby až je vyplaší zábavná pyrotechnika, nenarazili do zdi, výlohy, plotu či elektrického vedení. Ruce si v těchto dnech mnou i prodejci pracovních ochranných pomůcek. Jak nám potvrdil redakci blízký zdroj, „Zvířata skupují nejenom ochranné přilby, ale i reflexní vesty, pásky, nášivky a cyklistické blikačky.“ Není divu, skočí-li vyplašená srna na vozovku před jedoucí auto, bez reflexní vesty ji nevidíte. To samé bez ochranné přilby na hlavě kos náraz do skleněné čekárny MHD také nepřežije. Každý rok je to stejné a je třeba, aby se každý v první řadě ochránil hlavně sám, jelikož lidé mu to rozhodně neusnadní. Novinkou letošního roku jsou pak ještě různá sedativa, uklidňující léky a pro všechny případy kapesní lékárničky s kontaktem na místně příslušnou záchrannou stanici živočichů.
www.zvirevnouzi.cz

Budu-li tiskovou zprávu psát já,  tak Vás nejdříve požádám, abyste slavili Silvestra vždy s ohledem na lidské i zvířecí sousedy a s tím, že každoroční statistiku zbytečně zabitých zvířat Vám opět přineseme v prvním lednovém týdnu nového roku.

A abych přece jen nepředbíhal událostem, tak pro ty, které to zajímá, posílám alespoň pár skutečných příběhů o tom, jak a kde trávili letošní vánoční svátky někteří naši zvířecí pacienti, nebo jak je „řeší“  volně žijící druhy zvířat.       


Orel mořský „Pařátek“.
Poraněný mladý orel mořský byl naším zvířecím pacientem v roce 2019. Zpět do přírody jsme ho vraceli po poměrně složité operaci stojáku se satelitní vysílačkou na Tachovsku 10. 12.  2019.

 

Od té doby ho sleduje B. Mášek a víme, že letošní Štědrý den a první svátky vánoční trávil na uměle vytvořené rybniční soustavě nedaleko města Tarnobrzeg Podkarpatského vojvodství v Polsku. Pravděpodobně povečeřel tradičního vánočního kapra, koneckonců jako každý den, pokud nenajde nějakou jinou mršinu.

Zatímco mladí orli (orel dospívá až v pátém a šestém roce života) se dle vysílaček a kroužků různě potulují po celé Evropě, staří ptáci už teď řeší následující hnízdní sezónu, nenechávají nic náhodě a opravují hnízda. Stálý hnízdící pár z Klatovska těsně před Vánocemi již začal s opravou zvýšením svého hnízda na borovici.

Některé námi kroužkované či ošetřené labutě velké vánoční svátky a Silvestra „slaví“ v Praze na Vltavě.

Mezi takové stálice patří například ty, které jsme odchytili a označili:

- 5. 8. 2019 jako hnízdící samici na řece Berounce v Žloukovicích u Nižboru. Na tom samém místě následně kontrolována v době hnízdění i v roce 2020 i 2021, přičemž v Praze na Vltavě je v tomto čase každý rok. Zajímavé na tom navíc je, že tato samice již několik let nemá levé oko,

- 4. 8. 2019 kroužkována jako nevzletné  mládě na rybníku v Holoubkově (RO). I ona dala přednost matičce Praze a řece Vltavě, kde spolu s dalšími tráví celou zimu,
 
- 8. 8. 2020 námi kroužkovaná jako nevzletné mládě v Borku u Rokycan (RO)
 
- 8. 8. 2009 kroužkována jako mládě v Radnicích na Rokycansku. Dnes patří k jedné z nejstarších našich labutí, pravidelně pozorované právě v Praze na Vltavě,
 
- 4. 8. 2018 dvě mláďata odchycená a okroužkovaná na rybníku u silnice v Chudeníně (KT). Oba sourozenci opakovaně odečteni v Praze na Vltavě,  
 
- 31. 7. 2016 původně odchycena a označena jako pelichající na Modrém rybníku u Hlinného – Tisové (TC).

Kavka obecná (žlutý kroužek 87)

Do Prahy z Plzně se přestěhovala i kavka obecná, původně odchycena a okroužkovaná 6. 10.2020 v Plzni v plzeňském Prazdroji. Dnes opakovaně pozorována přímo na Karlově mostě v Praze, kde v hejnu dalších kavek doprovází turisty.

Naprosto nejsledovanější celebritou, zimující již poněkolikáté na stejném místě, je náš čáp černý, kroužkovaný ještě Dr. Stanislavem Benedou na hnízdě v Hubenově na Plzni severu. Plastový odečítací kroužek jsme mu nasadili jako nevzletnému mláděti 10. 6. 2006 a od té doby nám přišlo ze Španělska, místa kde zimuje a každým rokem tráví Vánoce, celkem 18 zpětných hlášení a fotografií. Zároveň je to náš nejstarší žijící čáp černý, kterého jsme kdy kroužkovali.

A co ti co létat nemohou a přesouvají se po vlastní ose?

Rybu k večeři, podle stop na rozbředlém ledu, evidentně sháněl i obrovský potulný vydří samec na Kateřinském potoce na Tachovsku.

Zato bobr rovněž na stejném potoce dává přednost pod vodu uloženým větvím měkkých listnatých dřevin.

Za potravou se pod rouškou tmy vydala i liška, bobří hráz jí posloužila jako most k překonání rozlitého potoka ideálně suchou tlapou.

Publish modules to the "offcanvs" position.