Tiskové zprávy

26.1.2022 Ruce sekat!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
26. 1. 2022
 
Ruce sekat!
Poničený pomník pana Václava Boška.

 
Středeční ranní telefonát zaměstnanců ČEZu, kteří mě informovali o tom, že pietní kámen s žulovou deskou, věnovaný vzpomínce na doubraveckého ornitologa pana Václav Boška, je poničen a zaházený větvemi, mě opravdu nepotěšil.
 
 
Místo, kam jsme zcela cíleně kámen umístili, má svou mystiku a nachází se na pravém břehu řeky Berounky kousek pod Plzní na začátku náhonu malé vodní elektrárny nacházející se v objektu bývalé bukovecké papírny.
 
 
Po zveřejnění informace o tomto pomníčku v Doubraveckých listech sem začalo chodit poměrně hodně lidí, o to víc mi bylo smutno, když místo ptáčka z korálků, smrkové větvičky se suchou vazbou a jmelí jsem našel jen kompletně černě zabarvenou žulovou desku a posprejovaný pomník zaházený větvemi.
 
 
 
Neustále se mi honí hlavou otázka, kdo a proč to udělal? Komu mohl kámen se vzpomínkou a podobiznou pana Boška vadit? Jde o vandalství, nenávist, závist, zlobu…..?
 
 
Kdo a proč to udělal, se už asi nedozvíme, ale co vím zcela určitě, je skutečnost, že pomyslná spravedlivá ruka osudu v tomto směru funguje. Ono zneuctít památku zesnulých, krást na hřbitově, u kapliček, ničit pomníčky a boží muka je nejenom protizákonné, ale i trestuhodné!
 
 
Takže s autory a tvůrci pamětní desky (manželi Stoklasovými) pracujeme na odstranění barvy a obnově nápisu i podobizny pana Boška a všichni ve skrytu duše věříme, že ona spravedlivá ruka osudu si vandala sama najde.


Samozřejmě pokud by někdo měl k tomuto případu nějaké bližší poznatky, tak budeme rádi za jakoukoliv informaci, jelikož ne nadarmo se říká: „Ono kolikrát je třeba tomu štěstíčku a osudu jít trochu naproti“.