Tiskové zprávy

13.4.2022 Zachránila desítky labutí

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
13. 4. 2022
 
Zachránila desítky labutí a většinu případů řeší hned přímo na místě!

 

Krátce po poledni odložila zubní vrtačku v ordinaci Dentavia, skočila do auta a vyrazila směr Sedlec u Starého Plzence na Starý a Nový rybník, kde máme hlášeného labutího samce, zamotaného do rybářského vlasce. Přijede na lokalitu, podle ornitologických kroužků po telefonu zjišťuje, že se jedná o labutí pár kroužkovaný a pravidelně hnízdící na rybníku Lopata pod zámkem Kozel nedaleko Šťáhlav, který se pravděpodobně letos přesunul právě do Sedlce, bohužel na rybníky, kde se legálně sportovně rybaří. Samec je naštěstí zvyklý na lidi, jde na rohlík, a tak za chvilku dostávám od Hanky SMS zprávu, že je vše vyřešeno a fotku rybářského vlasce se dvěma krmítky a zátěží. Háček zaseklý v kloubu levé paty, vlasec omotán kolem nohy, ošetřeno na místě a vypuštěn zpět na rybník k samici.
 
 
 
 
To ještě MUDr. Hana Makoňová netušila, že zhruba dvě hodiny poté, co přišla domů, bude muset k dalšímu případu labutě, chycené na rybářský háček. V tomto případě však nešlo o nástrahu sportovního rybáře, ale naprosto neuvěřitelnou, humpoláckou nástrahu pytláka, který nelegálně pytlačil na Třemošenském rybníku v Plzni. Ostrý kovaný hák na velké kapry na 10 m dlouhém silonovém vlasci jako na sumce, opatřený olověnou zátěží, svědčil o tom, že nástraha byla nahozena někde z druhé strany rybníka od rákosí či křovisek. Bohužel však nástrahu polkla místo ryby labutí samice, která si ve snaze se háčku z krku zbavit, ošklivě roztrhla jícen v délce 7 cm. Zakrvácený labutí krk byl vidět na dálku, ale roztržený jícen pod nenápadnou dírkou v kůži s hrotem háčku jsem tedy já osobně nečekal. Na první pohled by si člověk řekl: „ Vytáhnu háček, odstřihnu vlasec  a hotovo.“ Hanka ale trvala na tom, že je třeba ránu otevřít a podívat se, zda není roztržený jícen. A ještěže tak udělala, jelikož sedmicentimetrová tržná rána jícnu by labuť 100% zabila!  Vše co by spolkla a putovalo by jícnem, by se hromadilo mimo něj v podkoží, až by se krk úplně ucpal, anebo v důsledku rozkládání potravy by se pták otrávil, či uhynul na vyhladovění! Jakmile jsme tedy zjistili rozsah poranění, nezbylo nám nic jiného, než jícen sešít! Koneckonců nebyla to naše první akce tohoto typu a u labutí se i to, co je u lidí poměrně velký problém, velmi rychle hojí.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po zákroku přímo na lokalitě jsme labuť vrátili zpět na vodu k jejímu samci. Pták je ve velmi dobré kondici a na vodě v přirozeném prostředí je podstatně větší šance, že se vše rychleji a lépe zahojí. Navíc má kroužek a budeme ji teď nějakou dobu sledovat.
 
 
 
Děkuji všem zúčastněným a zejména Hance, jelikož nebýt jí, jejích zkušeností, znalostí a intuice, tak by neměla labuť na Třemošenském rybníku ani tu nejmenší šanci na přežití!

Publish modules to the "offcanvs" position.