Tiskové zprávy

21.10.2022 Zpět do relaity aneb svět se zbláznil!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
21. 10. 2022
 
Zpět do reality aneb příběh, který se opravdu stal


Svět se zbláznil, skutečná realita nikoho zas až tak moc nezajímá a lidé dobrovolně a rádi klamou sami sebe vymyšlenými příběhy a chtěli by, aby byly pravdou.

Možná je to důsledek energetické, ekonomické či morální a společenské krize, kdy je jednodušší nepřemýšlet a uvěřit tomu, že ta divoká zvířata mají přece jen potřebu soucitu, pochopení a vnímání světa takové, jako my lidé!

Zejména sociální sítě, bulvár, ale už i seriózní media čím dál častěji veřejně prezentují kolikrát i s dobrým úmyslem vymyšlené, citově překombinované až slaboduché domněnky,  aniž by se někdo z nich pozastavil nad tím, jestli je to vůbec reálné!

A tak se po třiceti letech v ochraně přírody, kdy se snažíme lidem vysvětlit, že volně žijící druhy zvířat opravdu nejsou lidé, a kdyby se jen na vteřinu zvířata začala jako my lidé chovat a přemýšlet, tak by okamžitě vyhynula, mám pocit, že by to byla naprosto zbytečná a marná snaha!  

Takže i dnes  zpět do reality. Přinášíme vám opět jen skutečný zvířecí příběh, ve kterém bohužel nenajdete žádný srdcervoucí podtext, který by vás rozbrečel a otevřel vám peněženky. Je to jen holá realita a bohužel jeden z mnoha případů, kdy volně žijící druhy zvířat zaplatí daň nejvyšší právě za naše pohodlí, civilizaci a hloupost. 

Orlice totiž uhynula na následky rozsáhlého vnitřního poranění způsobeného nejspíše prudkým nárazem na pevnou překážku, pravděpodobně dráty nedaleko nataženého vedení vysokého napětí.
 
 
 
 
Orel mořský
V sobotu 15. 10. 2022 náhodou našel pan Milan Spurný z Prašného Újezda na Rokycansku  vyčerpanou, poraněnou a letu neschopnou, více než tři roky starou orlí samici.
 
 
Spolu s kamarádem Pavlem Hodou rozjeli pohotově a správně přes Rokycanskou záchrannou stanici živočichů Pavla Moulise záchrannou akci a pomohli nám orlici v nepřístupné rokli nedaleko Chlumské stráně nad řekou Berounkou dohledat a odchytit.
 
 
Z místa odchytu jsme s orlicí jeli rovnou do Plzně na Veterinární kliniku Vedilab, kde MVDr. Martin Hola dravce vyšetřil, diagnostikoval rozsah poranění a stanovil další medikaci a léčbu.
 
 
 
Následně byla orlice převezena do menší voliéry ZSŽ Plzeň, kde se po dohodě s kolegou Pavlem Moulisem (ZSŽ Rokycany) měla léčit. Orlice byla klidná, zbytečně se příliš nepohybovala a po 24 hodinách bylo patrné, že ji prudké pohyby limitují, zatěžují a bolí. K medikaci jsme tedy po konzultaci s veterinářem upravili léky proti bolesti a čekali, co se bude dít dál.
 
 
Orli jsou všeobecně velice ostražitá, nevěřící a opatrná zvířata. Změna prostředí, bolest a manipulace s nimi má téměř vždy za následek, že i několik dní v zajetí nepřijímají potravu a hladoví. Snažili jsme se proto s orlicí co nejméně manipulovat a nabízet jí pro ni atraktivní potravu. Živý kapr, živý pstruh duhový, žebra ze srny, čerstvé maso, cetlované, čerstvě zabité, mršinu, vnitřnosti, svalovinu. Nic, nic a vše marné. Až 19. 10. (po pěti dnech) samice orla mořského ve voliéře seskočila z bidla, zalapala po dechu, roztáhla křídla a po pár minutách uhynula.
 
 
Pitva uhynulé orlice 21. 10. 2022 potvrdila rozsáhlá vnitřní poranění a úhyn zvířete v důsledku kritického zdravotního stavu a dlouhodobého hladovění.  
 
Konec a tečka! A i kdybyste na transparentní účet poslali milion či dva, tak by se na tom nic nezměnilo, jelikož realita je prostě taková a orel vám jako všechna divoká zvířata prostě neřekne, co se mu stalo a co ho bolí!
 
V případě nálezu poraněného volně žijícího zvířete použijte aplikaci „zvirevnouzi“ a informujte o svém nálezu místně příslušnou záchrannou stanici živočichů.
 
 
 
 
 

Publish modules to the "offcanvs" position.