Tiskové zprávy

19.4.2023 Akce "Vysílačka OT52"

TISKOVÁ ZPRÁVA DESOP

Záchranná stanice živočichů Plzeň

 

19. 4. 2023

 

Vysílačka motáka pochopa OT52

 

Náš příběh začíná v létě 15. 7. 2022 u rybníka Velký Rudolf kousek od Brodu nad Tichou. Profesor MVDr. Ivan Literák s kolegou Šimonem Krejčím z Veterinární univerzity Brno a s týmem lidí z DES OP nasazuje třem mláďatům motáka pochopa (F,M,M) satelitní vysílačku.

 

 

Jedno ze tří mláďat je samec, označený vysílačkou s číslem OT52, a právě na toho se dnes zaměříme.

 

Koncem léta se samec OT52, stejně jako jeho bratr (OT51), podle jednotlivých pozic ukládaných do map vydává ještě před odletem do Afriky do sousedního Německa. Zdržuje se v rybniční oblasti u Ingolstadtu kousek od Regensburgu, když vtom vysílačka z ničeho nic hlásí (24. 8. 2022) pokles tělesné teploty ptáka a jeho nulovou aktivitu. Podle podrobných satelitních map se tak stalo ve středu odpoledne po 16:00 hod. na soukromém chovném rybníku, hojně využívaném k lovu divokých kachen. Časová osa plus zpětně vyhodnocená data z vysílačky nasvědčují tomu, že dravec byl nelegálně uloven a střelen.

 

 

Kolegové z Veterinární univerzity Brno žádají o spolupráci místní německé ornitology, pohybující se v dané oblasti. Ti potvrzují naši domněnku o nelegálním zástřelu. Veškeré jejich pokusy dostat se na lokalitu a zajistit vysílačku však končí tím, že rybník je v soukromém vlastnictví a vstup je tam zakázán.

 

 

A tak mrtvola pochopa i s vysílačkou postupem času přestane hlásit svou pozici a zdá se, že telemetrické sledování samce OT52 z Tachovska tím pádem pro nás definitivně končí.

 

To by se ale 27. 3. 2023 nesměla vysílačka OT52 opět na pár dní ozvat. Opět vysílá data a hlásí svou pozici. Samozřejmě už bez pochopa a z úplně jiné části rybníka. Někde tam musí ležet, solárním panelem otočená ke slunci a sluneční paprsky ji na několik dní opět zprovoznily. Toho, že vysílačka funguje, si všiml profesor Literák s tím, že data přeposílá nám na Záchrannou stanici do Plzně se slovy: „ Vysílačka se hlásí a pokud by se podařilo vysílačku najít, dáme ji letos na nějakého vašeho jiného pochopa.“

 

 

Důležitá poznámka! Jedna taková vysílačka se vším všudy včetně nasazení na dravce plus licenční poplatky vyjde cca na 1.600 Euro, což je zhruba 40.000,- Kč. Díky úzké a odborné spolupráci s Veterinární univerzitou Brno, prof. MVDr. Ivanem Literákem a zapojení DES OP do jejich mezinárodního projektu máme možnost jenom na Plzeňsku od roku 2019 telemetricky sledovat celkem 21 motáků pochopů, včetně čtyř mláďat motáka pochopa z Plzně, hnízdícího v roce 2019 na Velkém Boleveckém rybníku. Takže informace o možnosti použití vysílačky na dalšího pochopa byla pro nás určitou výzvou, a tak jsme se v pátek 14. 4. 2023 vydali s Milošem Paiskerem (Mildou) do Německa pod Regensburg vysílačku hledat.

 

Je pátek 14. 4. 2023, naše expedice začíná na místní Policejní stanici v Geisenfeid, vzdušnou čarou 5 km od onoho soukromého rybníka, odkud vysílačka poslala několik dalších pozic. Kolega Miloš Paisker zkušeně oprášil svých šest lekcí němčiny ze základní školy a vysvětlil policistovi, co nás sem přivádí a co od něj potřebujeme. Pravda, Milda mluvil jako rodilý Němec, ale policista mluvil tak rychle, že mu nebylo úplně rozumět, takže za pomoci vytištěných materiálů překladače v mobilním telefonu jsme docílili toho, že policista po chvilce zavolal majiteli rybníka a naši návštěvu i její smysl mu nahlásil.

 

Když jsme to potom cestou na lokalitu s Mildou v autě řešili, shodli jsme se na tom, že návštěva místní policejní stanice byla nezbytně nutná, neboť v Německu vstupovat bezdůvodně na soukromé pozemky nesmí dokonce ani policie, což bylo první, co nám policista sdělil.

 

Dojeli jsme na místo, idylická samota s hájovnou, skoro jako loveckým zámečkem, přímo na hrázi chovného rybníka. K tomu dva tři domy kolem, vše oplocené, označené cedulemi „Soukromý pozemek, zákaz vstupu“.

 

 

Rybník byl evidentně vypuštěn, teď se znovu napouští. Zátoka, odkud se nám vysílačka opětovně zahlásila, je přímo pod zahradou majitele rybníka. Dle dohody na policii se hlásíme u obyvatele jednoho z domů, ten telefonuje někomu dalšímu a po chvilce nám dává souhlas ke vstupu na zatím odhalený bahnito-písečný okraj rybníka pod zahradou. O naší návštěvě už věděl od policie, a tak i přes prvotní odstup nám ale hodně pomohl a vyšel vstříc.

 

 

Zadáváme souřadnice do map a opatrně krok po kroku těsně vedle sebe očima pročesáváme naplaveniny, bláto i pod vodní hladinou až na písek na suchu, rákosí, listí, kompost. Po dvou hodinách systematicky centimetr po centimetru převracíme písek a naplaveniny. Nacházíme desítky vystřelených nábojnic z brokovnice, jedno peříčko z kachny divoké, kostru kormorána velkého a desítky drobných předmětů velikosti spínacího špendlíku. Vysílačku však nikoliv! Tak znova! Zakleknout, rukama přehrabujeme naplavený materiál. Milda se shlédl v místním kompostu, přehrabuje jeho nánosy, nechceme se smířit s tím, že vysílačku nenajdeme. A znovu do vody, vedle stop další stopy a znovu nic!

 

 

 

 

 

Znovu vytahuji tabulku posledních dat z vysílačky, porovnáváme časy, souřadnice jednotlivých bodů. Znovu se vracíme na stejné místo, ale kontrolujeme i plochu kolem a zaplavené bahno. Nic!

 

 

 

 

Přijeli jsme pozdě a vysílačka už musí být zase pod vodou. Už po příjezdu se potvrdila naše teorie o tom, že samec pochopa byl zastřelen na opačném konci rybníka, přičemž s vysílačkou ho následně voda a vítr přenesly do zátoky u stavidla. Tady se tělo uhynulého dravce rozložilo a vysílačka klesla na dno, kde vybitá ležela až do doby, než rybáři rybník vypustili. Následně ji slunce nabilo, zprovoznilo, vysílačka ožila a poslala několik dalších dat z lokality. Jak však začali rybáři rybník po výlovu zase napouštět, překryla vysílačku opět voda, vybila se a je na dně rybníka pohřbena. My jsme přijeli na místo 7 dní od odeslání posledních souřadnic. V tu dobu už byla vysílačka zase nefunkční a vybitá. Pravda, byli jsme pravděpodobně blízko, ale ne tak, abychom ji našli.

 

 

 

 

 

Po třech hodinách usilovného hledání jsme to nakonec vzdali a vrátili se do Plzně zpět. Příští týden nás s Mildou čeká ještě lokalita Lipsko. I tam to vypadá, že nám samce OT51 nelegálně zastřelili, ale vysílačka tam někde na slunci pěkně leží, jelikož stále vysílá a posílá data. Držte nám palce.