TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
24. 4. až 27. 4. 2023
Pravidelný „Kroužkovací kurz Třeboň“, tentokrát trochu jinak.
24. 4. až 27. 4. 2023
Pravidelný „Kroužkovací kurz Třeboň“, tentokrát trochu jinak.
Speciálního „Kroužkovacího kurzu v Lužnici u Třeboně“ pořádaného Kroužkovací stanicí Národního muzea Praha se spolu s Hankou, Mildou a dalšími členy DES OP pravidelně účastníme již 15 let.
Od prvního kurzu pořádaného v roce 2007, kde jsem skládal svou praktickou i vědomostní zkoušku já sám jako adept, jsme následně začali na kurz jezdit za DES OP spíše už jako lektoři praktické části odchytu a manipulace s odchycenými ptáky.
Za ta léta kurzem prošly desítky kroužkovatelů a ornitologů, a to i z řad členů DES OP, a tak dnes je kurz pro nás mimo svou odbornost a předávání zkušeností i společenskou událostí a setkání s předními kroužkovateli, kolegy a kamarády.
Proto jsme také letos pojali jarní kroužkovací kurz trochu jinak. Místo zájemců o kroužkovací licenci (kterých se nesešel dostatečný počet) jsme využili domluveného termínu a uspořádali pod hlavičkou DES OP kurz ornitologicko-záchranářský.
A tak od pondělí 24. 4. do čtvrtka 27. 4. 2023 se celkem 15 účastníků z řad DES OP pod vedením předních kroužkovatelů Národního muzea Praha, našeho Miloše Paiskera, renomovaného kroužkovatele a ornitologa RNDr. Jaroslava Škopka a následně i RNDr. Karla Pitharta uznávaného zoologa zoo Praha, zdokonalovalo v ornitologii a určování u nás žijícího ptactva.
Součástí kurzu byla samozřejmě i manipulace s volně žijícími druhy živočichů v návaznosti na provozování záchranné stanice živočichů a způsoby odchytu zvířecích pacientů.
I přesto, že počasí nám příliš nepřálo a bylo poměrně chladno s četnými srážkami deště, podařilo se nám odchytit, určit a okroužkovat několik zajímavých ptačích druhů. Z pěvců to byli například pěnice černohlavá, pěnice pokřovní, pěnkava obecná, kos černý, vrabec domácí i polní, rehek domácí i zahradní, králíček obecný, červenka, brhlík šoupálek a další druhy jako například strakapoud prostřední a velký, kachna divoká, ostříž lesní a kalous ušatý.
Z pacientů to bylo námi dovezené mládě husy velké a bohužel jedna místní vlaštovka obecná s defektem na levém křídle, sebraná ve výběhu u ovcí.
Letošní kurz díky svému zaměření přilákal i tři malé začínající ornitology, a to sedmiletého Adama Lišku, Ondru a nejmladšího Péťu Šůse. Zatímco Ondru s Péťou zaujal hlavně praktický odchyt ptáků, tak Adam svými neuveřitelnými znalostmi příjemně překvapil i samotné lektory.
Osobně jsem rád, že jsme se v Lužnici na rodinném statku Dvůr Hamr u Kotrbů opět setkali. Děkuji všem zúčastněným, a to jak pořadatelům, tak těm, kteří přijeli.