TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
21. 5. 2023
Labutí pár na Radbuze bez vajec i mláďat
Už od prvního dne, co se labutí pár opět objevil na řece Radbuze u loděnice kousek nad jezem U Mrakodrapu v Plzni, bylo jasné, že to letos nebude jen tak.
Labutí samec zvaný Trenér se svou partnerkou se nechtěli nechat chytit a převézt na jinou lokalitu, a tak jejich snaze o zahnízdění a vyvedení mláďat tentokrát kousek od mola Klubu rychlostní kanoistiky, jsme všichni nechali volný průběh.
A tak labutí pár letos na Radbuze sledovalo a jejich hnízdění prožívalo extrémní množství lidí. Nejdříve se řešila velká voda, pak ornitologická krční značka u samce, následovala stavba hnízda, nevhodné krmení, informační tabule, oplocení a samozřejmě focení a rušení páru přímo na hnízdě. Každý chtěl fotku s labutím párem, každý přinesl pečivo, chtěl vědět kolik má vajec, a tak došlo k tomu, co se dalo očekávat, co hnízdění ptáků ve městě v těsném sousedství lidí často přináší.
Labutí pár postupně přišel o všech pět vajec a ve středu 17. 5. 2023 jsem dostal zprávu, že na hnízdě už není ani jedno.
V pátek 19.5. 2023 jsem pak provedl kontrolu hnízda a potvrdilo se to, co jsem předpokládal.
Labutí pár seděl s největší pravděpodobností na neoplozených vejcích. K tomu přičtěme extrémní rušení v době inkubace a sezení na vejcích, celkově nevhodné krmení ptáků pečivem, nedostatek kvalitního hnízdního materiálu a přirozené stravy a není divu, že jsem pak na hnízdě našel pouze zbytky skořápek. Přesněji, ve značně zapáchajícím a utemovaném (sešlapaném) hnízdě z nevhodného hnízdního materiálu jsem našel zbytky olepených, velice tenkých a snadno se lámajících skořápek, přičemž hnízdní jamka byla jako z betonu, ušlapaná, tvrdá a bez měkké vystýlky. Navíc jak pravděpodobně ve vejcích nebyl ani vyvíjející se zárodek, tak skořápka pukavců neunesla váhu jak samice, tak samce, který musel často lézt na hnízdo k samici, aby ji i vajíčka chránil před zvědavci a neukázněnými lidmi. Vejce pak logicky tento nápor nevydržela a postupně byla rodiči nechtěně rozdupána. Na druhou stranu, pokud však nebyla oplozena, tak by to ani jinak nedopadlo a hlavně samice na nich neseděla zbytečně dlouho.
Každopádně to, že labutí pár na řece Radbuze opět nevyvedl a tentokrát ani nevyseděl mláďata, je prostě daň tomu, že si ke hnízdění vybral právě tuto lokalitu. Kdyby hnízdil jinde, daleko od lidí a mimo město, měl by šanci na potomky podstatně vyšší, ale to se nestalo, a tak bohužel letos labuťata na Radbuze opět nebudou.
Závěrem děkuji všem, kteří pomáhali a snažili se, aby se to labutímu páru tentokrát povedlo. Hlavně pak kanoistům a kajakářům, kteří se nakonec se svým labutím trenérem sžili a fungovali na řece společně.