Tiskové zprávy

18.6.2023 Poštolky, čápata a ještěrka

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
18. 6. 2023
 

Sezóna je v plném proudu a každý den, každou hodinu řešíme x případů najednou. Ptáte se, telefonujete, píšete a kontaktujete nás, a tak pouze telegraficky na to, co Vás aktuálně zajímá a nebo by mohlo zaujmout.
 
Poštolky

Voliera poštolek se na Záchranné stanici živočichů v Plzni postupně zaplňuje poštolčími mláďaty. Vypadne - li poštolčí mládě z hnízda venku v přírodě anebo v parku, kde je dostatek zeleně a bezpečných míst k pohybu mimo hnízdo, není to vůbec žádný problém a rodiče mládě dokrmí.
 
Vypadne-li však mládě na rušnou komunikaci, vozovku či chodník uprostřed města, je to problém.  Proto i my za měsíce červen a červenec přijmeme do stanice cca 30 -50 poštolčích mláďat s tím, že je odchováme a spolu s ostatními poštolkami následně vypustíme zpět do volné přírody. Je to takový náš každoroční rituál a poštolky jsou všeobecně v tomto směru pohodoví a šikovní ptačí pacienti, kteří nám dělají radost a lze je tímto způsobem zachránit a plnohodnotně vrátit do naší české krajiny.
 
 
 
 
 
Znáte to, trošku jste přibrali a hned je to problém.

Škrtí Vás kalhoty, vikýřem na půdu se dnes stěží protáhnete a na řetízáku se vpasovat a zapnout do sedačky je už také problém. Své o tom ví i ještěrka obecná, která se snažila protáhnout dírou v plastové nádobě na sazenice rajčat.
 
Manželé z Vejprnic ještěrku přivezli i s plastovým obalem a společnými silami se nám ji podařilo vyprostit a vrátit zpět na lokalitu nálezu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dvě čápata z Teplé - KV

Ano, dvě čápata sundaná profesionálními hasiči v úterý 13. 6. 2023 z hnízda čápa bílého v Teplé u KV jsou u nás na ZSŽ Plzeň. Akce realizována ve spolupráci a na podnět kolegy Pavla Olberta z Teplé, který prokázal absenci jednoho z ptačích rodičů. Mláďata ve věku cca 10 dnů nebylo tak po ověření skutečnosti možno nechat na hnízdě pouze s jedním z rodičů, jelikož sám by je v jednom neuhlídal a nevykrmil. Děkuji i všem, kteří se na akci podíleli a pomohli operativně mláďata čápů z Teplé převézt do Plzně. Děkuji tak našemu kolegovi Miroslavu Ježiorovi a Milanu Haasovi za rychlou akci, čas i finance, které převozu mláďat dali. Děkuji Karlovarskému krajskému úřadu za rychlé a operativní rozhodnutí a samozřejmě profesionálním hasičům, bez jejichž technické podpory by to nešlo!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
>
Sundání jednoho mláděte čápa bílého z hnízda ve Staňkově

Když nám jedna ze sledujících přímý webový přenos hnízdění čápů bílých ve Staňkově telefonicky oznámila, že díky kameře na hnízdě si všimla, že jedno ze dvou mláďat má problém a je pravděpodobně zamotáno do provázku, byl kolega Radek Zeman na hnízdě ani ne za dvě hodiny od telefonátu. To bylo v sobotu 3. 6. 2023, mládě mělo na pravé pánevní končetině výrazný otok, způsobený zaškrcením končetiny cizím tělesem těsně nad patním kloubem. I když otok končetiny vypadá děsivě, mělo by se vše velice rychle zhojit a končetina vrátit do původního stavu. Mláďata čápa v tomto věku rostou každý den a na nohy se zatím nestaví. Navíc odloučení z hnízda od rodičů by léčbě ani mláděti jednoznačně neprospělo.
 
 
 
 
 
 
 
Když jsme se pak s kolegou Milošem  Paiskerem  a Kamilem Forstem 14. 6. 2023 při kroužkování mláďat na hnízdo vrátili, zjistili jsme, že zdravotní stav mláděte se zaškrcenou nohou se nezlepšil, ba naopak výrazně zhoršil.  Původně zaškrcená končetina je deformovaná, zakrnělá a tkáň i kosti odumřely. Bylo jasné, že mládě na hnízdě bez nohy nemá šanci a že bude třeba ho z hnízda sundat a rozhodnout o jeho další existenci. To se také 14. 6. 2023 stalo. Druhý den bylo mládě po konzultaci s veterinárním lékařem utraceno. Bohužel i takovéto případy se stávají a je důležité se soustředit hlavně na prevenci, než následné tlachání na sociálních sítích, které bohužel provází téměř všechna čapí hnízda, kde jsou nainstalovány kamery.
 
 
 
 
 
 
 
A poslední info k čápům.

Umělou hnízdní podložku v obci Dubné (jižní Čechy) jsem já ani DES OP nedělal.  Nevím ani, kde se ta vesnice nachází, nikdy jsem tam nebyl a navíc debaty na sociálních sítích a hledání viníka v řadách lidí (o špatně provedené rekonstrukci hnízdní podložky) jsou nesmysly nejvyššího kalibru!

Jsem rád, že všichni tomu rozumí a určitě by to udělali lépe, ale k utonutí mláďat v důsledku přívalových či dlouho trvajících dešťů došlo už na hnízdě, které si na umělou hnízdní podložku postavili čápi sami! Takže opět zcela běžná věc, která se stala, stává zcela běžně i na jiných hnízdech a to i tam, kde nikdo nic nerekonstruoval  a čápi hnízdí přirozeně již několik let!
 
 
 
„Jsem opravdu rád“, že opět široké plénum odborníků a specialistů na čapí problematiku sledující hnízda pod kamerami opět nezklamalo a zabývá se nesmysly místo toho, aby řešilo věci, které vyřešit lze (třeba provázky, igelity a jiné odpady, které jsou příčinou těchto problémů).

Zdravím do Dubné a v tomto případu opravdu nejedu!

Další dva případy o hnízdění labutí, čápů a dalších námi sledovaných druhů zase v další tiskové zprávě.