Tiskové zprávy

6. 8. 2023 Vlaštovky, jiřičky a nedobytný keř

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
6.8. 2023
 
Nedobytný keř
 

Vrabci vyskytující se v hejnech poblíž lidských usedlostí, hospodářských budov a statků jsou opravdu neuvěřitelně “mazaní“, a dalo by se říci až geniální ptáci.
 
Pravidelně jako každý rok jezdíme s Mildou a ostatními kolegy kontrolovat a kroužkovat jiřičky a vlaštovky do kravína zemědělského družstva v Červeném Hrádku na okraji Plzně.
 
Statek je ve velké stavební rekonstrukci, a když jsem se v sobotu odpoledne vracel domů, všiml jsem si hromady vytříděného železného šrotu, dočasně uloženého na hromadě hned vedle družstva. Na tom by nebylo nic divného, kdyby hromada zdeformovaných drátů do betonu nebyla po obvodě i uvnitř totálně podělaná od trusu vrabců.
 
 
Takže mě to zaujalo. Co by mohlo být pro hejno vrabců ještě bezpečnější, než ocelový keř, který jim vyrostl hned u kravína, kde mají dostatek nejenom potravy, ale i hnízdních možností. Bohužel vyfotografovat nedobytný keř i s vrabci se mi nepodařilo, ale důkaz toho, jak volně žijící živočichové se dokáží dokonale přizpůsobit změnám v krajině, jsem si zdokumentoval.
 
 
Samečci vlaštovek jsou věrní svému hnízdišti
 
Odborná literatura uvádí, že tam kde se sameček vlaštovky vylíhl, tam se také vrací. Důkazem toho je náš sobotní odchyt dvou okroužkovaných samců vlaštovky obecné na kravíně ZD Červený Hrádek. Při kroužkování mláďat na hnízdě ve staré dojírně jsme mimo jiné odchytili i dva samce, kteří už kroužek na noze měli. Podle čísla kroužku pak kolega Miloš Paisker operativně v evidenčním kroužkovacím programu Národního muzea Praha zjistil, že oba dva samečky jsme kroužkovali už jako hnízdící na téže lokalitě v roce 2021. V reálu to pak znamená, že odchyceným samečkům jsou minimálně čtyři roky a že se pravděpodobně vylíhli a opakovaně hnízdí v Červeném Hrádku a už čtyřikrát zimovali v daleké Africe.
 
 
 
 
 
Kolega a kroužkovatel Miloš Paisker při kroužkování vlaštovek a jiřiček v ZD Červený Hrádek v roce 2021.
 
 
 
 
 
Nová řadovka pro jiřičky
 
V rámci projektu druhové ochrany a podpory bytové politiky volně žijícího ptactva jsme letos díky finanční podpoře  NADACE ČEZ nainstalovali do kravína zemědělského družstva v Červeném Hrádku dalších dvacet umělých hnízd pro jiřičky obecné. K patnácti již stávajícím hnízdům osazeným na budovu dojírny v roce 2019  přibyla tedy speciálně a na klíč vyrobená umělá hnízdní stěna s dalšími 20 hnízdy.
 
 
Výhodou těchto nových hnízdních možností je jejich životnost a snadná kontrola. Dostat se do hnízda jiřiček je pro nás totiž hodně důležité, zejména z důvodu adopce mláďat, donesených do záchranné stanice živočichů ze zničených a spadlých hnízd. Díky umělým hnízdům pak můžeme velmi snadno zjistit, kolik a jak velkých mláďat v hnízdě je, a podle toho případně přidat do hnízda k adopci mláďata jiná. S adopcí jiřiček do hnízda jiných jiřiček máme za třicet let naší praxe bohaté zkušenosti, jiřičky jsou jedny z nejlepších adoptivních rodičů. I to se nám podařilo prokázat díky kroužkování a opakovaném odchytu ptáků na lokalitě.
 
 
 
 
 
 
 
Na projekt druhové ochrany finančně podpořené letos NADACÍ ČEZ navazuje i ekologická výchova a osvěta. Kolega Miloš Paisker vysvětluje místním, jak umělá hnízdní skořepina pro jiřičky obecné vlastně funguje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Další náhradní umělé hnízdní možnosti máme již několik let na nákupním centru Olympia Plzeň – Černice. Zde historicky byla jedna z největších populací jiřiček na tehdejším zemědělském statku. Ten ale musel ustoupit výstavbě nových domů, a tak hnízdí jiřičky na požárním schodišti i v námi  osazených umělých hnízdech. I sem plánujeme osadit další hnízdní stěnu, tak abychom ptákům nabídli další a bezpečnější hnízdní možnosti.