Tiskové zprávy

20. 9. 2023 Bobr na Valše PM

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
20. 9. 2023
 
Bobr evropský - přínos, anebo škůdce?
 

Málokteré zvíře dokáže to, co bobr! Je to naprosto neuvěřitelný pracant, stavitel, vodohospodář a krajinářský architekt. Přitom vše co dělá, dělá pudově, tak jak mu příroda káže, v zájmu prosperity druhu, zachování populace, a to aniž by vůbec tušil, jak jeho stavby a návrat do české krajiny prospívá nejenom přírodě, ale i nám lidem.

Kam se na něj hrabeme s našimi tůňkami pro obojživelníky, projekty revitalizace a protipovodňových opatření. Ani zdaleka a ani za miliony nedokážeme to, co tenhle náš největší hlodavec zvládne udělat během řádově dní a týdnů, bez jediné koruny a na kdejakém v minulosti lidmi zničeném a zmeliorovaném potoce.
 
Dalším nezvratným důkazem toho je v těchto dnech pro nás „nově“ objevená lokalita v Plzni Na Valše. Podle všeho je zde neuvěřitelná, obrovská vodní laguna doslova plná života již několik měsíců, možná i let, ale když mě tam minulý týden kolegyně Gabriela Černá přivedla, opět mi nad tím vším spadla brada úžasem!
 
 
Obrovské vodní dílo, převážně na pozemcích Lesů ČR, je opravdu famózní a neuvěřitelné! Závidím Lesům ČR tak velké a funkční vodní dílo!
 
 
 
 
 
 
 
Každý to máme jinak.
 
A tak zatímco já a Gábina žasneme, obdivujeme a sledujeme, co vše se s vodou do údolní nivy Lučního potoka vrátilo, určitě se najdou i tací, kteří budou opačného názoru a budou tvrdit, jak je to vše vlastně špatně. Popadané stromy, zničený kus lesa a těch komárů!

Jenže fotografie od Gábiny Černé a všechny ty fyzikální i biologické zákonitosti jsou naprosto nezvratným důkazem toho, že bez vody není života a že opět bobrovi můžeme za jeho vodní dílo maximálně poděkovat!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zadržování vody ve vyprahlé české krajině je priorita číslo jedna!

Všichni o tom mluví, každý to považuje za prioritu přežití, ale málokdo je ochoten pro to něco udělat, strpět a pochopit. A když už se přece jen něco udělá, tak to ani zdaleka nedosahuje takové hodnoty, účelovosti a funkčnosti jako mokřady vytvořené bobrem.

Vždyť tahle obrovská louže je ve skutečnosti obrovská zásobárna a čistírna povrchové vody, rezervoár posilující vodu podzemní, napájející studny všech, kteří jsou pod ní. Důmyslná mělká protipovodňová hráz, nacucaná houba zadržující přívalové deště,  zabraňující erozi půdy! Navíc občerstvující okolní krajinu a les, domov mnoha rostlin, dřevin a nespočtu živočišných druhů.

Rozlitím vody do původních míst tam, kde voda v minulosti vždycky byla, se začíná konečně a okamžitě vracet krajině její přirozený ráz, tvář a funkčnost. Co myslíte, že zde bylo před  200, 300, 500 lety?

Semena původních rostlin čekala na tento okamžik a životadárnou vodu v zemi několik desítek let. Člověkem uměle nasázené dřeviny budou postupem času potlačeny a zvítězí opět to, co tady ještě dávno před devastací člověkem rostlo, bylo a sem patří!

Za vodou přišly i volně žijící druhy živočichů. Oproti původnímu průmyslově rekreačnímu lesu je zde několikanásobně víc života, organizmů a živočišných druhů!
 
A přitom stačí tak málo! Voda, půda, slunce a vzduch!

Je to prostě další nedoceněný klenot, který máme za humny a možná o tom ani nevíme.