Tiskové zprávy

12. 11. 2023 Můj úplně první orel

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
12. 11.  2023
 
Můj úplně první orel mořský
 

Dnes 12. 11. 2023 jsem v e-mailové poště našel další zajímavé zpětné hlášení z  Kroužkovací stanice Národního muzea Praha.

Když jsem prověřoval podle fotografií a dat z archivu DES OP o jakého ptačího jedince se asi jedná, s potěšením jsem zjistil, že to byl můj úplně první orel mořský, kterého jsem kdy kroužkoval, z úplně prvního hnízda.

Mám obrovskou radost, že orel mořský (námi kroužkovaný v roce 2010 na Tachovsku u Nového Sedliště) žije a že ho kolegové z Německa odečetli (identifikovali podle barevného kroužku) 13. 7. 2023 jako třináctiletého na lokalitě Taxöldern, Oberpfalz v Německu.
 
 
A jak že to tenkrát vlastně bylo?  

Dne 9. 5. 2010 jsem se pomocí lesnických lezáků vyškrábal do koruny cca 30 m vysokého smrku těsně pod vrcholem vrchu Plešivec. Ve větvích ulomené špičky bylo nově postavené obrovské hnízdo orla mořského, na kterém seděla dvě mláďata.
 
Za přítomnosti kolegy Zdeňka Máry, který hnízdo již v roce 2007 našel a účasti Karla a Růženy Machačových, v jeiichž rajonu jsme se pohybovali, jsem nahoře na hnízdě okroužkoval speciálními odečítacími kroužky svá úplně první dvě mláďata orla mořského!
 
 
 
 
Z koruny protějšího smrku mě tenkrát fotografovala a dění na hnízdě monitorovala (jistila) dnes Hana Makoňová, tenkrát ještě jako Hana Robejšková.
 
 
A v Tiskové zprávě DES OP se 12. 5. 2010 psalo: 
 
Po 18 letech činnosti na ZSŽ v Plzni se mi konečně splnil můj dávný sen a okroužkoval jsem si první dvě mláďata orla mořského na Plzeňsku.  Akce proběhla v přísném utajení a za pomoci dvou lezců. Jeden lezec sledoval (jistil) dění na hnízdě ze sousedního stromu a druhý se snažil co nejrychleji a nejšetrněji dostat na samotné hnízdo k mláďatům. Hnízdo však bylo postaveno v rozsoše větví po zlomené špici mohutného smrku a přímo na prostředku kmene. Dostat se pod něj nebyl žádný problém, ale vyklonit se tak, abych alespoň dosáhl do hnízda k mláďatům, už bylo podstatně složitější.
 
Každopádně akce se zdařila a výsledkem bylo okroužkování (označení) celkem dvou cca 4-5 týdnů starých orlích mláďat. Na pravou nohu dostalo každé mládě speciální ornitologický kroužek NÁRODNÍHO MUZEA PRAHA s velmi dobře viditelnými barevnými a rozlišovacími kódy (písmeny a čísly). Jedná se o speciální, pro mořské orly určené odečítací kroužky z lehké a odolné slitinu kovů,  jejichž výhodou je možnost kontroly označených ptáků pomocí dalekohledu. Přesněji řečeno informace z takového kroužku lze následně kdekoli odečíst dobrým dalekohledem i na poměrně velkou vzdálenost, aniž by bylo potřeba dravce složitě chytat a nebo nějak rušit. Díky takovýmto kroužkům pak máme mnohem více informací například o pohybu sledovaných ptáků, jejich migraci, hnízdění, zimování, rozšíření, věku atd. Díky kroužkům a kroužkování získáváme mnoho cenných poznatků o jejich životě, sloužících k jejich  následné ochraně a výzkumu………….
 
 
V roce 2009 -2010 původní hnízdo orlům mořským spadlo, museli si postavit jiné. Dole na zemi hnízdo měří Zdeněk Mára a se zájmem prohlíží kolega Karel Machač.