Tiskové zprávy

13. 5. 2024 sova, orli, lezení

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
13. 5.  2024
 

Počty denních zásahů jdou do desítek a s nespočtem nejrůznějších telefonátů a dotazů leckdy i ke stovce. K tomu se naplno rozjela i ornitologická sezóna a projekty druhové ochrany, a v kombinaci s krásným počasím a davy lidí naprosto všude je to hodně náročné! Na jednu stranu je dobře, že lidé mají zájem a dívají se kolem sebe, ale na stranu druhou se alespoň u nás jedná o jednu z nejnáročnějších sezón za posledních deset let!  

 
Sova pálená

Veterinární vyšetření sovy pálené zajištěné kolegou Jiřím Segečem v Plasích. Dle MVDr. Silvy Holové, Vedilab Plzeň (na fotografii) je poškození funkce obou očí bohužel nevratné a pták bude muset zůstat chován v zajetí, což je u tohoto v přírodě téměř vyhubeného druhu sovy velká škoda. Jak a proč došlo k poškození zraku, pro nás zůstává záhadou.
 
 
 
Kroužkování orlů mořských
Kroužkování a monitoring orlů mořských na námi sledovaných lokalitách je v plném proudu. Náš Jiří Segeč z odloučeného pracoviště DES OP Kožlany (na fotografiích) už vylezl na tři orlí hnízda a společně jsme okroužkovali pět orlích mláďat.
 
 
 
 
U Merklína na Plzni-jihu jsme pak museli operativně při kroužkování částečně upravit větrem poškozené a nakloněné orlí hnízdo tak, aby mládě mohlo bez problémů užívat jeho větší plochu.
 
 
 
 
 
Na Plzni-severu pak kolega Segeč musel vylézt až do koruny obřího smrku a výšky 38 m nad zemí, což u hnízd v Plzeňském kraji není žádná výjimka.
 
 
 
 
Bohužel na námi zhotovených náhradních hnízdních podložkách se v tomto roce nic neusadilo, a tak jediné náhradní obsazené hnízdo je již druhým rokem podložka, kterou pro orly udělal kolega Lubor Křížek s Rudolfou Košanovou na Plzni-jihu u Blovic.    
 
 
 
 
Další hnízda orlů nás teprve čekají nebo jsou neobsazena, případně se nám nová hnízda nepodařilo v terénu dohledat. Každopádně populace orla mořského na území Plzeňského kraje již druhým rokem spíše stagnuje a počty mláďat na hnízdech jsou výrazně slabší.
 
 
Výcvik mlaďasů Lukáš Segeč a Hanina Makoňová při kontrole historických hnízdních lokalit výrů velkých. Asistence při kroužkování mláďat a uvázat lano a spustit se ze skály na římsu, překontrolovat hnízdiště.
 
 
 
 
 
Na mláďata pak musí už někdo zkušenější. Na fotografii Hana Makoňová starší.