Tiskové zprávy

15.08.08 - Rybářské vlasce!!!

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Rybářské vlasce - nebezpečná past.

ze dne:

15.8.2008

místo konání:

Kralovice (PS) - Plzeň


vlastní zpráva:

Sportovní rybolov, stále dokonalejší rybářské vybavení, stále větší a větší počty příznivců tohoto relaxačního koníčku a bohužel i mnohem více nepořádku u našich vod. Ne každý sportovní rybář je totiž milovníkem přírody, a tak v dnešní době, kdy chytá ryby opravdu kde kdo se břehy našich rybníků a řek mění spíše ve smetiště s ohništi. Smotky odhozených rybářských vlasců, vajgly a plastové obaly jsou naprosto všude. A právě rybářské vlasce jsou pro volně žijící druhy zvířat snad tím největším problémem. Kvalitní, pevné a téměř neviditelné chuchvalce vlasců volně poházené na břehu, utrhané v pobřežní vegetaci, či na dně vodní plochy jsou zákeřnou, leckdy smrtelnou nástrahou! Ročně ošetřujeme desítky volně žijících živočichů, kteří jsou zamotáni právě do rybářských vlasců nebo je polkli s potravou a nebo náhodně sebrali na břehu. Ročně musíme utratit desítky zvířat, jelikož takto způsobené úrazy jsou často neslučitelné s jejich dalším životem! Rybářské vlasce vynikají svou pevností, trvanlivostí a schopností se dokonale zařezávat. Dlouhodobě zaškrcená končetina, křídlo či zobák se postupně oddělí a jsou amputovány. Za 15 let naší činnosti jsem viděl tímto způsobem amputovaných již několik desítek nohou zejména u labutí, kachen, čápů, ale i u rorýsů, dravců a jiných ptáků či savců. To už nehovořím o případech zvířat uškrcených či hynoucích na vysílení, když zůstanou zamotáni v korunách stromů. Přitom stačí tak málo. Například osobní sebekázeň, trocha zdravého rozumu, smysl pro pořádek a ohleduplnost. To bychom se ale museli nejdříve začít chovat jako rozumní lidé a zapracovat na zlepšení vztahu k přírodě a svému okolí celkově.


Poslední otřesný případ byl v těchto dnech zaznamenán na rekreačním rybníce kousek od Mariánského Týnce u Kralovic (PS). Zde se do pohozeného rybářského vlasce zamotalo jedno ze čtyř mláďat hnízdícího labutího páru. Na neobvykle se chovající mládě upozornil přes tísňovou linku 112 náhodný turista. Labutí mládě jsme odchytli, převezli do Plzně a po veterinárním vyšetření museli nechat utratit. Zaškrcení levé nohy bylo již staršího data a spodní část končetiny nejenom nepřirozeně otekla, ale z 90% odumřela, což by mělo za následek její nezbytně nutnou amputaci. Labuť s jednou nohou by neměla v přírodě žádnou šanci a její chov v zajetí by byl rovněž spojen spíše s utrpením. Proto závěrem žádám každého, kdo najde v přírodě jakýkoliv podobný odpad (smotek rybářského vlasce, provázků, bavlnky či provazu z balíkovačky), aby jej odnesl a bezpečně zlikvidoval. I tímto způsobem lze výrazně minimalizovat kolikrát již těžko odstranitelné a léčitelné následky. Děkuji.


Na fotografii:

Jiří Linhart a Pavla Linhartová (manželé) krátce po odchytu a převozu mladé labutě z rybníka od Kralovic (PS) do ZSŽ v Plzni. Zranění však bylo již staršího data, a tak přivolaný veterinární lékař musel zvíře na základě kritického zdravotního stavu utratit.



zpracoval:

Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz

Publish modules to the "offcanvs" position.