Tiskové zprávy

11. 6. 2024 Aktuality 3

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
11. 6.  2024
 
Aktuality ze ZSŽ Plzeň III.
 

Pondělí je naprosto nejnáročnější den z celého týdne. Desítky telefonátů, jeden přes druhý a nemáte šanci cokoliv udělat, ani kdybyste chtěli. Připočtete-li k tomu ještě víkendové akce jako jsme měli tento víkend my, kdy jsme po čapích hnízdech najezdili přes 600 km a rozvezli k adopci celkem 10 čapích mláďat, tak v úterý ráno už nevíte ani jak se jmenujete, natož abyste vyřešili další zvířecí pacienty, podněty, postřehy a desítky dotazů.
 
Je pondělí nového týdne 10. 6. 2024, Gábina má dopoledne chvilku volno a volá, že se staví na stanici pro granule pro svou labutí partu, předat materiály a dohodnout na úterní natáčení s Českou televizí. Využívám toho, že na stanici jede přes Vejprnice, odkud v úplně stejný moment telefonuje paní, která našla u silnice autem sraženého rákosníka.
 
 
Poraněný ledňáček
Gábina dorazí na stanici akorát v momentě, kdy nabírám telefonát o nálezu poraněného ledňáčka. Pan Roman Kopačka z Dýšiny pracuje v Plzni v pivovaru a při své službě našel dole u řeky kousek od elektrárny poraněného ledňáčka říčního.
 
 
Letošní již létající mládě pravděpodobně narazilo na nějakou překážku, přičemž má zlomené pravé křídlo. Ještě se nám bohužel nikdy nepovedlo udržet ledňáčka při životě déle než tři dny, ale ani tato informace však Gábinu neodradí od toho, aby si ledňáčka odvezla domů a spolu s Jirkou se nepokusili ptáka udržet do doby, než mu křídlo sroste.
 
 
 
 
Vypouštění kalousů ušatých
V pátek 7. 6. 2024 vypouštíme s Gabrielou Černou a Mirkou Sokolovou do polesí nad obcí Žichlice celkem tři u nás ve stanici uměle odchované kalousy ušaté. Matku jim srazilo a zabilo 30. 4. 2024 v Plzni u Velkého Boleveckého rybníka přímo před zraky Mirky auto, a tak jsme 1. 5. 2024 ze čtyř nalezených mláďat tři odchytili a odvezli. Po měsíci a pár dnech jsme kalouse vraceli zpět do volné přírody a musím říci, že nám udělali radost, jelikož letěli naprosto perfektně.
 
 
 
 
 
Vypouštění divokých kachňat
Protože se nám počasí konečně umoudřilo a naší Hanině se opět podařilo odchovat několik mladých kachňat kachny divoké, vypustili jsme celkem čtyři uměle odchované, vypiplané a okroužkované kachní puberťáky v pátek 7. 6. 2024 na řeku Berounku pod jezem u bývalé Bukovecké papírny.
 
 
 
No a jelikož je naše sezóna opravdu bohatá a v plném proudu, tak hned v pondělí dovezli lidé k nám do ZS další čerstvě vylíhlé kachní mládě, které tentokrát našli bez matky a sourozenců běhat po vozovce a mezi auty v Plzni ve Veleslavínově ulici. Takže Hanina má krom závěrečných písemek čtvrté třídy další kachně k odchovu. 
 
 
Reportáž o dění a stavu Pekelném rybníku.
V úterý 11. 6. 2024 v 10 hod. dopoledne se potkáváme se štábem České televize u Pekelného rybníka u Vejprnic. Poslední kousek přírody v údolní nivě Vejprnického potoka mezi železniční tratí, silnicí, průmyslovou zónou a rekreačními objekty se nám začíná měnit ve smradlavou jámu k chovu ryb bez dalšího života. Od té doby, co mokřad koupila obec Vejprnice, zhoršila se nejenom kvalita vody, ale začali se zde dít pod hlavičkou „vylepšení prostředí hlavně pro lidi“ podivné věci. Labutí pár již podruhé na lokalitě nevyhnízdil i přesto, že rozbor vajec potvrdil, že byla všechna oplodněna. Z vodní hladiny zmizely lekníny i rozmanitá vodní vegetace, ptáků výrazně ubylo, výrazně se zhoršila kvalita vody a ve vodě přibily například nepůvodní druhy ryb. Informace o škodlivém zásahu do přirozené přírodní rovnováhy tohoto mokřadu zaujaly reportéry České televize, a tak jsme s Gábinou měli možnost se v reportáži k věci vyjádřit.  Reportáž najdete na v archivu ČT zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15334114383-udalosti-v-regionech-jih-a-zapad/224411000180611/cast/1051052/
 
 
 
 
 
Poštolky
Kalouse ve voliéře v Záchranné stanici živočichů Plzeň plynule vystřídaly poštolky obecné. Většina přijatých mláďat pochází z Plzně a vnitřního města, kde k hnízdění poštolky rády využívají nejrůznější římsy, výklenky a otvory ve fasádách budov. Vypadne-li mládě v takovémto prostředí na rušnou komunikaci či frekventovaný chodník, většinou ho nemají šanci rodiče na zemi odchovat a dokrmit, jako by tomu bylo například mimo město někde v otevřené krajně.
 
Proto se každý rok do ZS dostanou desítky mladých poštolek, které se učí létat a lovit ve voliéře a následně jsou po okroužkování vráceny (vypuštěny) zpět do volné přírody. Dnes jsme však ve fázi příjmu mláďat, a tak se nám voliéra s jedním starším poštolčím samcem (samec má nápadně šedivou hlavu a ocasní pera) začíná poměrně rychle plnit.